مشاوره آزمون قضاوت - مراحل مختلف از آزمون تستی تا اختبار

مشاوره آزمون-قضاوت-برنامه‌ریزی

 

مشاوره آزمون قضاوت

 

یکی از انتخاب‌های فارغ‌التحصیلان رشته حقوق برای مسیر شغلی آینده، شغل قضاوت است. قضاوت یکی از سخت‌ترین مشاغل در دنیا محسوب می‌شود؛ حتی سخت تر از کار معدن (به زعم نویسنده). شغلی که فارغ از حجم رسیدگی‌ها و خستگی بدنی و روانی، اشتغال وجدان را به همراه دارد. هر چقدر که درآمد یک قاضی زیاد باشد، نمی‌تواند جای وجدان آسوده و آرامش ذهنی را بگیرد. به هر طریق، شغل قضاوت، مورد علاقه بسیاری از افراد است و همه ساله افراد زیادی در راه رسیدن به شغل قضاوت، راهروهای ساختمان گزینش قوه قضائیه را طی می‌کنند.

برای اشتغال به شغل قضاوت، یک مسیر معمولی شغلی پیش رو نمی‌باشد و به تعبیری، هفت خان رستم را باید طی کرد. برای گذراندن این مراحل باید از افرادی که قبلاً این مسیر را طی کرده‌اند، مشاوره گرفت. از ابتدای مسیر تا روز استخدام به عنوان قاضی، چالش‌های متفاوتی وجود دارد که برای به سلامت گذر کردن از این چالش‌ها نیاز به یک مربی و مشاور باتجربه احساس می‌شود. 

 

 

 

مرحله روانشناسی آزمون قضاوت مرحله تستی و شفاهی روانشناسی از زبان یکی از قبول شدگان

 

 

 

 

مراحل قاضی شدن چیست؟

 

همه ساله با توجه به نیاز دستگاه قضائی کشور، قوه قضائیه اقدام به استخدام و به کارگیری حقوقدانان در منصب قضا می‌کند. این مسیر حدود دو سال به طول می‌انجامد و در هر مرحله، باید بهترین عملکرد ارائه شود تا قوه قضائیه مجاب به استخدام فرد گردد. مراحل جذب عمومی قضاوت به شکل زیر است:

 • آزمون تستی: اولین مرحله از مراحل مختلف تصدی منصب قضا می‌باشد. در این مرحله با جوابدهی به میانگین 50 درصد سوالات، به مرحله بعد راه پیدا خواهید کرد. این مرحله ساده‌ترین مرحله علمی قضاوت می‌باشد.
 • آزمون تشریحی: بعد از قبولی در مرحله تستی، شما به مرحله تشریحی دعوت می‌شوید و خواهید دید که تعداد زیادی از داوطلبان مرحله تستی، اصطلاحاً اَلَک شده‌اند و به مرحله تستی راه نیافته‌اند. سوالات این مرحله از 4 سوال اصلی که هر کدام چند سوال فرعی دارند، تشکیل شده است. این آزمون به صورت کتاب باز می‌باشد؛ در ابتدای آزمون دو کتابچه با عنوان مجموعه قوانین حقوقی و مجموعه قوانین کیفری به داوطلب داده می‌شود و 3 ساعت زمان آزمون خواهد بود. شاید در نگاه اول اینگونه به نظر بیاید که به راحتی به سوالات پاسخ داده خواهد شد، اما نباید گول کتاب باز بودن آزمون را خورد. سوالات بسیار فرسایشی و سنگین می‌باشند و شاید حتی زمان کم بیاید.
 • مصاحبه علمی: بعد از اعلام نتایج آزمون تشریحی، اگر داوطلب نمره کافی را کسب کرده باشد، به مصاحبه علمی که زمان و مکان آن تلفنی به داوطلب اعلام می‌شود، دعوت خواهد شد. معمولاً مصاحبه علمی، در طبقه سوم ساختمان گزینش قوه قضائیه واقع در خیابان حافظ، روبروی دانشگاه امیرکبیر انجام می‌گیرد. مصاحبه در دو بخش حقوقی و کیفری خواهد بود. بدین صورت که داوطلب، اول وارد اتاقی می‌شود که یک قاضی بازنشسته یا شاغل، پرسشگر می‌باشد و از قانون مدنیب و آیین دادرسی مدنی پرسش خواهد کرد. سپس در اتاق دوم، یک قاضی یا استاد مجرب کیفری، سوالاتی از قانون مجازات و آیین دادرسی کیفری مطرح می‌کند. در این مرحله، به دلیل استرس بالای موجود، برخی از داوطلبین نمی‌توانند از تمام ظرفیت‌های خود استفاده کنند.
 • مرحله روانشناسی: این مرحله به صورت دو بخش تستی و مصاحبه حضوری می‌باشد. در ابتدا پیامکی حاوی زمان و محل (تهران یا قم) آزمون تستی روانشناسی دریافت خواهد شد و سپس در مواجهه حضوری با یک روانشناس، رفتار داوطلب توسط روانشناس بررسی خواهد شد. در مرحله تستی آزمون قضاوت، تعدادی سوال در دو بخش ارائه می‌شود و پرسش به سوالات، به صورت چهار گزینه‌ای است. سوالات در نگاه اول کمی عجیب به نظر می‌رسد. مثلاً آیا تا به حال به خودکشی فکر کرده‌اید؟ آیا پدر خود را دوست دارید؟   در مرحله مصاحبه شفاهی نیز، بیشتر به بررسی میزان استرس لحظه‌ای و تیک‌های عصبی پرداخته می‌شود.

 

 

 

 

 

مشاوره با قبول شدگان آزمون های حقوقی

 

 

 

 

 

 • تحقیقات محلی: بعد از عبور از مرحله روانشناسی، داوطلب چند فرم دریافت خواهد کرد که باید در بازه زمانی مشخصی تکمیل و به قوه قضائیه ارسال دارد. بعد از ارسال فرم‌ها، یک نفر از سوی قوه قضائیه مامور تحقیق و تفحص خواهد شد تا وثاقت داوطلب را بسنجد. در فرم‌ها، نام و نشان چند نفر از آشنایان و دوستان داوطلب را دریافت خواهند کرد و از آنها سوالاتی خواهد شد.
 • مصاحبه عقیدتی-سیاسی: یکی از مراحل مرموز و ترسناک تصدی منصب قضا، مرحله عقیدتی-سیاسی است. معیار قبولی در این آزمون دقیقاً معلوم نیست. پرسشگر، درباره عقاید دینی و سیاسی پرسشهایی را مطرح می‌کند. راجع‌به خانواده داوطلب، دوستان، علایق و سلایق و ... سوالاتی مطرح خواهد کرد. معمولاً از داوططلب خواسته می‌شود تا چند خط از قرآن را بخواند یا مثلاً وضو بگیرد یا تیمم کند.
 • اختبار: آخرین مرحله قبل از استخدام فرد در دستگاه قضائی کشور، اختبار است. چند نفر ننشسته و داوطلب را با توجه به پرونده وی، مورد پرسش قرار خواهند داد تا تصمیم نهایی را درباره همکاری یا عدم همکاری با وی بگیرند.
 • کارآموزی

 

 

 

 

مشاوره-آزمون-وکالت مشاوره و برنامه‌ریزی آزمون وکالت

 

 

 

مزایا و معایب شغل قضاوت

 

 • شغل قضاوت دارای شان اجتماعی بالای است.
 • قاضی دارای یکسری مصونیت‌ها می‌باشد.
 • شغل قضاوت دارای مزایایی از جمله اختصاص خانه سازمانی می‌باشد.
 • میزان حقوق دریافتی یک قاضی، به نسبت حجم پرونده‌ها مبلغ کمی است.
 • وجدان فرد قاضی همیشه درگیر است و همیشه عذاب وجدان وجود دارد.
 • قاضی ممکن است با تهدید از سوی یک طرف پرونده مواجه باشد و جان خود و خانواده‌اش در خطر باشد.

 

روش مطالعه برای آزمون قضاوت از صفر تا صد

 

مراحل آزمون قضاوت به دو بخش علمی و گزینشی تقسیم می‌شود. هر دو بخش مشکلات و مواردی دارد که باید با آگاهی قبلی و مطالعه، به این مراحل وارد شد.

برای قبولی در مرحله تستی، مطالعه کتب قوانین و متن مواد قانونی کافی است. برای مرحله تشریحی و تستی باید علاوه بر مواد قانونی، باید کتب تشریحی نیز مطالعه شود ولی برای مصاحبه علمی، بهتر است نکات روانشناختی و استرس زدا را نیز بدانید.

مرحله روانشناسی و عقیدتی سیاسی نیاز به مطالعه چندانی ندارد و بیشتر حول محور خودشناسی است.

برای درک بهتر مراحل مختلف تصدی منصب قضا، حتماً مشاوره آزمون قضاوت را جدی بگیرید تا احتمال موفقیت افزایش پیدا کند.

 

 

 

برنامه ریزی وکالت برنامه ریزی آزمون وکالت با رتبه های برتر

 

 

 

توصیه‌های مهم برای داوطلبان تصدی منصب قضا

 

در روز قیامت قاضى دادگـر را مى‏ آورند و چنان حساب سختى از او کشیده مى ‏شود که آرزو مى‏ کند کاش هرگز حتّى درباره یک خرما میان دو نفر داورى نکرده بود. (منتخب میزان الحکمه)

وقتی دو نفر برای یک امر سطحی به اختلاف می‌خورند و برای قضاوت پیش شخصی عادی می‌روند، آن شخص باید خیلی مراقب باشد تا خطا کند. فردی که در این سطح قضاوت می‌کند، حکمی غیرقابل اجرا می‌دهد و هیچ اجباری پشت قضاوت او نیست. اما یک قاضی دادگستری، حکمی که صادر می‌کند، قدرت اجرایی دارد و گاهاً می‌تواند شخصی را تا مرگ پیش ببرد.

داوطلب، برای این که قاضی خوبی شود، باید مطالعات زیادی داشته باشد و به قوانین مسلط باشد. علاوه بر این باید بر روی منش و رفتار خود کنترل زیادی داشته باشد و به حق قضاوت کند. در کتاب لمعه می‌خوانیم که قاضی نباید در حال گرسنگی یا سیری کامل به قضاوت بنشیند؛ اگر یک پلک به روی شاکی زد، پلکی به روی متشاکی بزند. می‌بینیم که رعایت مساوات حتی در پلک زدن به اشخاص هم توصیه شده است؛ پس خیلی باید مواظب قضاوت کردن بود و دانست که منصب قضا، منصبی است پر خطر!!!

علاوه بر کتب حقوقی که می‌تواند دانش داوطلب را افزایش دهد؛ توصیه می‌شود کتاب نهج البلاغه و قضاوت های حضرت امیر نیز مورد مطالعه واقع شود. قضاوت، علاوه بر دانش حقوقی، نیاز به تبحر در مقابله با افراد مختلف و هوش بالا نیز دارد.

۵
از ۵
۳ مشارکت کننده
امیری گفت:
ایا این موسسه برای ازمون قضاوت هم مشاوره می دهد در صورت جواب + به این شماره خبر دهید
  وکیل الوکلا گفت:
  سلام... بله
ارتباط با وکیل متخصص