انتقال سهم الارث به یکی از وراث

انتقال سهم الارث-فروش به یکی از ورثه

 

انتقال ارث به یکی از ورثه قبل از تقسیم ترکه

 

ارث از جمله مسائل مهم بعد از فوت یک فرد است. دارایی انسان با او دفن نمی‌شود و زندگی جریان خودش را دارد و باید نسبت به اموال باقیمانده از اشخاص، تعیین تکلیف شود. باید توجه داشت که پیش زمینه تقسیم ارث، اخذ گواهی حصر وراثت است که از شورای حل اختلاف انجام می‌پذیرد. بعد از دریافت گواهی مذکور، اگر بین ورثه در مورد تقسیم ارث، توافقی وجود داشته باشد، بر مبنای همان تقسیم نامه، عمل خواهد شد. اگر بین وراث اختلاف باشد، باید به دادگاه آخرین اقامتگاه متوفی دادخواست تقسیم ترکه ارائه گردد.

برخی مواقع پیش می‌آید که ورثه نمی‌دانند که متوفی چه اموالی داشته است. در این مورد باید قبل از تقسیم ترکه، تحریر ترکه را از شورای حل اختلاف بخواهند تا با استعلام از اداره ثبت و راهور و بانک مرکزی، اموال و دارایی مورث مشخص شود و سپس، تقسیم صحیح انجام بگیرد.

مطالب بالا برای زمانی است که بعد از مشخص شدن ورثه، قصد تقسیم ارث را داریم. اما برخی مواقع پیش می‌آید که قبل از تقسیم ترکه، قصد انتقال اموال مورث را داریم. در این مقاله قصد داریم که انتقال سهم الارث به یک از وراث یا شخص ثالث را توضیح دهیم.

 

 

 

تنظیم قرارداد تنظیم قرارداد انتقال سهم الارث ورثه

 

 

آیا انتقال سهم الارث قبل از فوت امکان پذیر است؟

 

ارث به کلیه اموال، عنوان‌ها، بدهی‌ها، حقوق و وظایف شخص پس از مرگش گفته می‌شود که به شخص دیگری منتقل می‌گردد. بنابراین، اگر اموالی را قبل از فوت یک شخص منتقل کنیم، نامش ارث نیست. اگر می‌خواهیم انتقال صورت بگیرد باید در قالب یکی از عقود، انتقال را انجام داد.

اما یک سوال؟؟؟ اگر شخصی روی یک برگه، در حضور ورثه خود، اموال خود را تحت عنوان ارث به فرزندان خود انتقال دهد، آیا این برگه وصیت محسوب می‌شود؟ آیا ورثه می‌توانند بعد از فوت شخص، ادعای جدیدی درباره اموال دیگر وراث که از متوفی دریافت داشته‌اند، مطرح کرد؟

برای دانستن مفهموم یک نوشته یا قرارداد، باید به مفاد آن توجه نمود. اگر نوشته جنبه وصیت داشته باشد، ورثه می‌توانند بعد از فوت مورث ادعا داشته باشند. اما اگر نوشته مذکور به شکل انتقال قطعی اموال باشد، می‌تواند هبه یا صلح باشد و در این صورت، هیچ ادعایی بعد از فوت، قابل قبول نیست.

به طور مثال، اگر نوشته شده باشد که خانه بعد از فوت برسد به دخترم و ماشین برسد به پسرم؛ این نوشته وصیت محسوب می‌شود. خود شخص می‌تواند تا قبل از فوت آن را تغییر بدهد و ورثه نیز می‌توانند بعد از فوت نسبت به مازاد بر یک سوم ادعا داشته باشند.

دلیل این امر هم مشخص است؛ اموال متوفی بعد از فوت او دارای شخصیت حقوقی مستقل می‌باشد و نام آن، ترکه است و متوفی تصرفی در آن ندارد. نافذ بودن یک سوم آن هم برای احترام به متوفی می‌باشد.

اما اگر متوفی بنویسد که ماشین برای دخترم باشد و خانه برای پسرم، آنگاه صلح اموال رخ داده است و نافذ است.

نتیجه 1 در نتیجه، انتقال سهم الارث قبل از فوت امکان پذیر نیست مگر با انتقال قطعی اموال.

 

 

 

 

تنظیم لایحه و دادخواست و شکواییه آنلاین

 

 

 

 

 

متن واگذاری سهم‌الارث به برادر

 

بعد از فوت شخص، ممکن است ورثه بخواهند بخشی از اموال متوفی را برای خرج کفن و دفن یا پرداخت بدهی و .... به شخص دیگری یا یکی از وراث منتقل کنند. در این حالت، دو رهکار وجود دارد.

  1. گواهی انحصار وراثت را گرفته و بعد از آن، به دفتر اسناد رسمی مراجعه کنند و به صورت رسمی، سهم‌الارث خود را به دیگری منتقل کنند.
  2. ورثه می‌توانند به صورت سند عادی و وفق ماده 10 قانون مدنی، ارثیه خود را مورد انتقال قرار دهند.

در اینجا یک متن واگذاری سهم الارث به برادر (به دلیل شایع بودن امر) را برای نمونه قرار داده ایم.

 

باسمه تعالی

 

به موجب این قرارداد، خانم ا.ن فرزند مرحوم ک.ن تمام حقوق متصوره از سهم الارث خویش به موجب گواهی حصر وراثت پیوستی را به برادر بزرگتر خویش آقای ب.ن انتقال می‌نماید. منتقل عنه تعهد می‌نماید که دیگر نسبت به سهم الارث خویش ادعایی ننماید.

آقای ب.ن نیز خودروی 206 خویش را به خانم ا.ن در عوض سهم الارث ایشان، انتقال می‌دهد و در واقع، سهم الارث خواهرش را متملک می‌شود.

1-تمامی خیارات متصوره ساقط می‌گردد و هیچکدام از طرفین حق بر هم زدن این توافق را ندارند.

2- اگر آقای ب.ن خودروی خود را تا بیست روز از تاریخ این قرارداد، به نام خانم ا.ن انتقال ندهد، این قرارداد منفسخ می‌شود.

 

امضای منتقل عنه                             امضای منتقل الیه                          امضای شاهد 1                                  امضای شاهد 2

 

 

پرسش - پاسخ پرسش و پاسخ درباره سهم الارث

 

سوال 1 سلام وقت بخیر. شوهر من سه سال پیش فوت شده است. دو دختر دارم که ازدواج کردند. بعد از فوت شوهرم، دامادم جلوی اموال و دارایی شوهرم رو گرفته ولی تمام اموال و دارایی به نام شوهرم ثبت هست. سند عادی نوشته داده به دو تا دخترام. من درخواست دادم بابت مهریه و سهم الارث. آیا قانون سندهای عادی رو قبول داره یا سندهای رسمی رو؟؟؟؟؟ لطفاً راهنماییم کنید.

پاسخ 1 داماد نمیتونه اموالی که به عنوان ترکه هست، توقیف کنه؛ مگر اینکه دخترهاتون به عنوان سهم الارث توقیف کرده باشند.

 

سوال 2 سلام و وقت بخیر. آیا من می‌توانم از مادرم برگه محضری در دفترخانه بگیرم که در صورت فوت من، قبل از مادرم، همسر و فرزندانم سهم الارث من را دریافت کنند؟

پاسخ 2 چنین امری غیرممکن هست. چون بعد از فوت افراد، اموال او، عنوان ترکه می‌گیرند و فقط تا یک سوم (برای احترام به گفته متوفی) به وصیت او ترتیب عمل داده میشه. بهتر است بدانید اگر می‌خواهید هر آنچه از اموالتان باقی می ماند به همسر و فرزندانتان برسد، از عقد صلح عمری استفاده کنید.

 

سوال 1 سلام. ما چهار برادر و چهار خواهر هستیم. دو تن از برادرهایم بدون دریافت انحصار وراثت، قسمتی از اموال پدرم را از برادر دیگرم خریدند و وراث دیگر خبر نداشتند. آیا معامله انجام شده، صحیح است یا باطل؟

پاسخ 2 اگر برخی از ورثه اموال را انتقال داده باشند، فقط نسبت به سهم آنها موثر است و ارتباطی به سهم دیگر وراث ندارد؛ مگر اینکه مازاد از سهم فروخته باشند، که در آن صورت، مازاد باطل است. 

۵
از ۵
۳ مشارکت کننده
ارتباط با وکیل متخصص