تسلیم به رای چیست و چه نتیجه‌ای دارد؟

تسلیم به رای چیست

 

تسلیم به رای چیست؟

 

در قوانین کیفری ( قانون مجازات اسلامی و آیین دادرسی کیفری ) تاسیسی در نظر گرفته شده است که اگر شخص متهم که رای به ضرر او صادر گشته است و مجازات برای او در نظر گرفته شده است، بتواند درخواست کسر مجازات را تا یک چهارم بدهد. این امتیاز قانونی در قانون آیین دادرسی کیفری و ماده 442 آن در نظر گرفته شد و برای اولین بار وارد سیستم کیفری کشور شد. در اصطلاح حقوق کیفری به این امکان، تسلیم به رای گفته می‌شود که با ایجاد شرایطی، قابل اعمال است. علت به وجود آمدن این حق در قانون و فلسفه ایجاد آن جلوگیری از اطاله دادرسی و طولانی شدن روند دادگاه و دادرسی است. در واقع متهم با استفاده از این سیستم، اعتماد و احترام به سیستم قضایی را از خود نشان می‌دهد و بنابراین لایق تشویق و پاداش است. بهتر است برای استفاده از این تاسیس حقوق کیفری با مشاوره حقوقی تلفنی یا آنلاین و یا در صورت امکان حضوری بهره ببرید تا در کسب نتیجه دلخواه موفق‌تر باشید. گروه حقوقی وکیل الوکلا با حضور وکلای جوان و مجرب آماده ارائه خدمات حقوقی به هم میهنان می‌باشند.

ماده 442 قانون آیین دادرسی کیفری: 

در تمام محکومیت های تعزیری در صورتی که دادستان از حکم صادره درخواست تجدیدنظر نکرده باشد، محکوم علیه می‌تواند پیش از پایان مهلت تجدیدنظرخواهی با رجوع به دادگاه صادر کننده حکم، حق تجدیدنظرخواهی خود را اسقاط یا درخواست تجدیدنظر را مسترد نماید و تقاضای تخفیف مجازات کند. در این صورت، دادگاه در وقت فوق العاده با حضور دادستان به موضوع رسیدگی و تا یک چهارم مجازات تعیین شده را کسر می‌کند. این حکم دادگاه قطعی است.

 

 

البته پیش‌تر و در قانون اصول محاکمات حقوقی مصوب 1291، تسلیم به رای وجود داشت اما در قانون سال 1378 مسکوت مانده بود تا اینکه در قانون جدید آیین دادرسی کیفری مجدداً اضافه شد.

 

 

 

 

صدور قرار منع تعقیب در دادگاه کیفری دو صدور قرار منع تعقیب در دادگاه کیفری دو

 

 

 

 

اثر و نتیجه تسلیم به رای چیست؟

 

 • اولین و مهترین اثری که برای دستگاه قضایی کشور ایجاد می‌شود، جلوگیری از اطاله دادرسی و طولانی شدن روند رسیدگی و چرخه مجدد تجدیدنظرخواهی است. دعاوی کیفری، به خودی خود دت=ارای فرآیند طولانی هستند و تجدیدنظر نیز اگر اضافه شود، به رطولانی شدن روند قطعیت رای اضافه خواهد شد.
 • بر خلاف قانون آیین دادرسی مدنی که اصل را بر قطعی بودن آرا دانسته است؛ در آیین دادرسی کیفری، دعاوی غیرقطعی هستند و امکان تجدیدنظر جز در موارد خاص، همیشه وجود دارد. دعاوی کیفری منجر به مجازات شخص می‌شود و ممکن است اثرات زیانباری بر زندگی فردی و خانوادگی او بگذارد. بنابراین تا حد امکان باید از ضرر جلوگیری کرد و همین مسئله باعث غیرقطعی بودن غالب آرای کیفری می‌شود.
 • ماده 427 قانون آیین دادرسی کیفری آرای قطعی را احصا نموده است.آرای دادگاههای کیفری جز در موارد زیر که قطعی محسوب می‌شود، حسب مورد در دادگاه تجدیدنظر استان همان حوزه قضائی قابل تجدیدنظر و یا در دیوان عالی کشور قابل فرجام است:
  الف- جرائم تعزیری درجه هشت باشد.
  ب- جرائم مستلزم پرداخت دیه یا ارش، در صورتی که میزان یا جمع آنها کمتر از یک دهم دیه کامل باشد.
  تبصره 1- در مورد مجازات های جایگزین حبس، معیار قابلیت تجدید نظر، همان مجازات قانونی اولیه است.
  تبصره 2- آراء قابل تجدیدنظر، اعم از محکومیت، برائت، یا قرارهای منع و موقوفی تعقیب، اناطه و تعویق صدور حکم است. قرار رد درخواست واخواهی یا تجدیدنظرخواهی، در صورتی مشمول این حکم است که رای راجع به اصل دعوی، قابل تجدیدنظرخواهی باشد.
 • ماده 428 قانون پیش گفته نیز در ارتباط با فرجام خواهی بیان شده است.

  (اصلاحی 1394/03/24)- آرای صادره درباره جرائمی که مجازات قانونی آنها سلب حیات، قطع عضو، حبس ابد و یا تعزیر درجه سه و بالاتر است و جنایات عمدی علیه تمامیت جسمانی که میزان دیه آنها نصف دیه کامل یا بیش از آن است و آرای صادره درباره جرائم سیاسی و مطبوعاتی، قابل فرجام خواهی در دیوان عالی کشور است.

  تبصره (الحاقی 1394/03/24)- اجرای این ماده مانع از انجام سایر وظایف نظارتی دیوان عالی کشور به شرح مقرر در اصل یکصد و شصت و یکم (161) قانون اساسی نمی‌باشد.

 • تسلیم به رای در واقع نقطه مقابل تجدیدنظرخواهی است. با تسلیم به رای، دادنامه صادره در مرحله بدوی از حالت غیرقطعی به قطعی تبدیل می‌شود. با این برخورد از سوی متهم، دادگاه در وقت فوق العاده تا یک چهارم مجازات را به عنوان پاداش اعتماد به دستگاه قضایی، کسر می‌کند.

 

 

 

مراحل شکایت کیفری مراحل شکایت کیفری در دفاتر خدمات قضایی

 

 

 

نمونه متن درخواست تسلیم به رای

 

ریاست محترم شعبه 102 کیفری دادگستری شهرستان شهریار

با سلام و نحیت؛


سلام علیکم با احترام اینجانب حامد فصیحی به وکالت از متهم دادنامه شماره ۸۶۳۷۸۱ مورخ ۴۰۲/۵/۱۷ کلاسه .... متضمن محکومیت به پرداخت جزای نقدی به علت ترک انفاق، در اجرای ماده ۴۴۲ قانون آیین دادرسی کیفری، خاطر عالی را مستحضر می‌دارم:
با جواز حاصل از ماده پیش گفته و قبل از اتمام مدت تجدیدنظرخواهی، با اسقاط این حق و تسلیم به رای، درخواست تخفیف مجازات تا یک چهارم مورد استدعاست. 

 

 

 

قرار جلب به دادرسی قرار جلب به دادرسی

 

 

 

تسلیم به رای بهتر است یا اعتراض

 

وقتی رای صادر می‌شود، قطعاً موجبات و دلایلی برای صدور آن رای وجود داشته است. گاهاً ای موارد قابل دفاع مجدد هستند و در برخی مواقع وقوع جرم محرز بوده و کار زیادی از دست شخص برای تجدیدنظرخواهی برنمی‌آید. مثلاً اگر جرم با اقرار خود متهم اثبات شده باشد و یا فیلم دوربین مداربسته نشان دهنده مجرمیت فرد باشد، کار زیادی نمی‌توان انجام داد. در واقع مرجع تجدیدنظر داددنامه صادره را نقض نمی‌کند. اما با این حال و حتی در مواقعی که رای با اقرار و ادله کامل ثابت شده باشد، تجدیدنظرخواهی برای تعلیق مجازات یا تخفیف و تبدیل مجازات ممکن است مثمر ثمر باشد. در حالیکه با تسلیم به رای فقط تا یک چهارم می‌توان از مجازات را کاهش داد.

۵
از ۵
۵ مشارکت کننده
ارتباط با وکیل متخصص