سریع ترین روش طلاق بدون حضور مرد چیست؟

سریع ترین راه طلاق بدون مرد

 

سریع ترین روش طلاق از طرف زن

 

متارکه و طلاق در کوتاه ترین و سریع ترین زمان، بستگی به این مسئله دارد که طلاق از سمت چه کسی درخواست شده است. همچنین توجه به اینکه اصولاً مقدمات طلاق چیست. طلاق در انواع خود، پیش زمینه هایی دارد که اگر رعایت شود، طلاق در زمانی سریع اتفاق خواهد افتاد. طلاق چه از طرف مرد درخواست شود و چه از طرف زن، تقاضا برای دریافت سریع حکم طلاق، وجود دارد. اما باید توجه نمود که پروسه طلاق هم مانند دیگر دعاوی حقوقی و کیفری، مدت زمان خاصی به طول میانجامد. در این گفتار با توضیح انواع طلاق، سعی داریم به سریع ترین روش طلاق دست پیدا کنیم. نکته مهم و ارزشمند این است که نوشته حاضر با توجه و اهتمام وکلای گروه حقوقی وکیل الوکلا در اثر تجربه در دعوای طلاق، گردآوری شده است.

پس از انعقاد عقد نکاح و جاری شدن صیغه محرمیت، آثار حقوقی جدیدی در رابطه زن و مرد شکل می گیرد. یکی از این آثار مهم، نحوه از بین بردن ازدواج است که طلاق نامیده می شود و دارای تشریفات خاصی است.

 

 

مشاوره حقوقی

 

 

طبق قانون، طلاق به اعتبار شخص درخواست کننده به سه مورد تقسیم می شود. 1-طلاق به تقاضای زوج 2-طلاق به تقاضای زوجه 3- طلاق به تقاضای طرفین(طلاق توافقی).

در قانون مدنی، طلاق دو نوع کلی می باشد. طلاق رجعی و طلاق بائن؛ این دو نوع طلاق نیز به مواردی قابل تقسیم می باشد. طلاق رجعی حالتی است که بعد از متارکه و تا پایان زمان عده، مرد می تواند رجوع کند و بدون خواندن صیغه نکاح، زن و مرد به زندگی مشترک بازگردند.

 

 

ماده 1150 قانون مدنی: عده عبارت است از مدتی که تا انقضای آن زنی که عقد نکاح او منحل شده است نمی‌تواند شوهر دیگر اختیار کند.

 

 

در طلاق بائن، برای شوهر حق رجوع نیست.

در موارد ذیل، طلاق بائن است:
۱) طلاقی که قبل از نزدیکی واقع شود.
۲) طلاق یائسه.
۳) طلاق خلع و مبارات مادام که زن رجوع به عوض نکرده باشد.
۴) سومین طلاق که بعد از سه وصلت متوالی به عمل آید اعم از این که وصلت در نتیجه رجوع باشد یا در نتیجه نکاح جدید.

طلاق خلع آن است که زن به واسطه کراهتی که از شوهر خود دارد، در مقابل مالی که به شوهر می‌دهد طلاق می‌گیرد. اعم از اینکه مال‌ مزبور عین مهر یا معادل آن و یا بیشتر و یا کمتر از مهر باشد.

طلاق مبارات آن است که کراهت از طرفین باشد ولی در این صورت عوض باید زائد بر میزان مهر نباشد.

 

 

 

دلایل محکمه پسند طلاق دلایل محکمه پسند طلاق از طرف زن

 

 

 

طلاق از طرف زن؛ بدون رضایت مرد

 

اگر زوجه درخواست طلاق بدهد و مرد راضی به طلاق نباشد، این امر مانعی برای طلاق نیست. اما شرایط در طلاق با حضور مرد، راحت تر است. زن باید از روزنه های دیگر تلاش کند و برخی مسائل را اثبات کند. مسائلی که اثبات آنها بعضاً تقریباً محال است و شاید جز با اقرار ثابت نشود. برای مثال، ثابت کردن وجود سوء معاشرت در برخورد مرد با زن، عدم معاضدت مرد در زندگی مشترک، عدم برقراری ارتباط جنسی از سوی مرد؛ مسائل پیچیده ای هستند که اثبات آنها به راحتی میسر نیست.

 

سریع ترین روش طلاق به وسیله زوج

 

اگر مرد متقاضی طلاق از زن خویش باشد، با توجه به اینکه طلاق اصولاً حق مرد است، پروسه ی طولانی در این زمینه نخواهد داشت. البته با تصویب قانون حمایت خانواده در سال 1391 مراجعه به داور در مواردی هم که طلاق توافقی نباشد ضروری است. با این اوصاف، سریع ترین روش طلاق تنها با تقاضای زوج ممکن نیست و مراجعه به داور ضروری است. در چند سال اخیر و با کم شدن نرخ ازدواج، دادگاهها بیشتر سعی در صلح طرفین دارند و کمتر تمایل دارند حکم طلاق را صادر کنند. البته در این مورد نیز اگر زوجین می خواهند سریع جدا شوند، قبل از مراجعه به دادگاه در سامانه تصمیم ثبت نام کنند و مشاوره ها را سریع تر انجام دهند.

این روش قوه قضائیه تا حدود زیادی می تواند از وقوع طلاق جلوگیری نماید؛ اما باید نظارت بیشتری روی این مراکز باشد تا بازخورد بهتری دریافت شود. متاسفانه در خیلی از موارد مشاهده شده است که وکلا و مشاورین حقوقی، برای تسریع در روند طلاق، به این مراکز مبالغی را می دهند تا بدون دعوت از طرفین، نامه عدم امکان سازش را به دادگاه بدهند.

نکته دیگر درباره سریع ترین روش طلاق اینکه باید نسبت به تعیین تکلیف مسائل مالی زن زودتر اقدام شود، تا دستاویزی برای اطاله دادرسی و طولانی شدن فرایند طلاق نباشد. در قانون حمایت خانواده جدید و در ماده 29 اشاره شده است که همزمان با حکم طلاق باید نسبت به جهیزیه و مهریه و نفقه و... تعیین تکلیف نماید. اگر در دوران زندگی مشترک، مرد نفقه زن را داده باشد و مهریه را نیز تامین کرده باشد، طلاق سریع تر انجام می شود.

اگر زوج قبل از اقدام به طلاق، نفقه را پرداخت نموده باشد و نحوه پرداخت مهریه را نیز مشخص کرده باشد، دادگاه برای رسیدگی به آنها وارد نمی شود و طلاق سریع تر انجام می شود. برای مثال، زوج می تواند با حضور در دفترخانه اسناد رسمی، اقرارنامه غیر مالی تنظیم نماید که تمام حقوق مالی زن را تادیه نموده است و به امضاء زن نیز برساند. با ارائه این اقرارنامه، دادگاه رسیدگی کننده را از اطاله دادرسی به جهت دخول در مسائل مالی زوجه، منصرف نماید.

 

 

 

طلاق از طرف زن؛ بدون رضایت مرد

 

سریع ترین روش طلاق به تقاضای زوجه

 

در اکثر موارد، این زن است که متقاضی جدایی از همسر خویش است. اما با توجه به اینکه قانون کشور ما طلاق را حق مرد می داند، جدایی زن تنها در مواردی خاص با حکم دادگاه امکان پذیر است. از جمله مهم ترین این موارد، اثبات عسر و حرج و عدم پرداخت نفقه و شروط ضمن عقد نکاح است. بدیهی است که اگر زوجه به دنبال سریع ترین روش طلاق است شاید تصور شود که به نتیجه نخواهد رسید. اما باید دانست که در موارد بسیاری با چشم پوشی زن از حقوق مالی یا حضانت فرزندان، متارکه در زمانی کوتاه محقق می گردد.

در واقع اگر زن به دنبال سریع ترین راه برای طلاق است، اصطلاحاً باید مهرش را حلال و جانش را آزاد سازد. حتی اگر نخواهد از تمام مهریه خود بگذرد، برای اینکه بتواند سریع تر طلاق بگیرد، بهتر است بخش اعظمی از مهریه خود را ببخشد.

 

 

 

مطالبه مهریه از اداره ثبت مطالبه مهریه از اجراییات ثبت در چهار مرحله

 

 

 

طلاق به درخواست طرفین (طلاق توافقی)

 

طلاق توافقی زمانی محقق می گردد که زوج و زوجه با توافق یکدیگر، به دنبال خاتمه دادن به زندگی مشترک هستند. با این وجود، برای استحکام بخشی به زندگی مشترک و ایجاد انصراف در نظر زوجین، قانون گذار این مورد را نیازمند مراجعه به مشاوران خانواده می داند. البته برای سرعت بخشی به این مورد، زن و شوهر می توانند مستقیماً به مراکز مشاوره مراجعه نموده و پس از چند جلسه مشاوره، گواهی عدم امکان سازش را از این مرکز دریافت کنند. متعاقب آن، مرجع رسیدگی کننده، به استناد گواهی عدم امکان سازش به زوجین اجازه مراجعه به دفاتر ازدواج و طلاق را برای جاری نمودن صیغه طلاق می دهد.

با این اوصاف سریع ترین روش طلاق و متارکه، طلاق توافقی می باشد. البته در موارد غالب این روش انجام نمی شود و معمولا یکی از طرفین با طلاق موافق نیستند یا اگر قبلاً برای آن توافق داشته اند از تصمیم خود پشیمان می شوند. برای این مورد، اگر زن طالب طلاق باشد و بخواهد در مدت کوتاهی از زوج خویش جدا شود با تنظیم سند رسمی وکالت طلاق در دفاتر اسناد رسمی این مورد امکان پذیر خواهد بود.

 

 

آثار طلاق بر حقوق مالی و مدنی زوجین

 

در بالا به راه های مختف طلاق و همچنین سریع ترین روش طلاق در هر حالت، اشاره ای کردیم. اما سوال مهم در این موارد، بحث حقوق مالی و غیرمالی ناشی از ازدواج می باشد. مهریه، نفقه، حضانت، اجرت المثل و ... از جمله مواردی هستند که در راهروهای دادگاه ها خیلی به گوش می رسند.

باید توجه داشت که به وسیله طلاق، زن و شوهر از هم جدا می شوند؛ اما مسائل دیگر نیز باید تعیین تکلیف شود و ارتباطی به طلاق ندارد. در حقیقت، این موارد با وقوع طلاق از بین نمی روند و به قوت خود باقی هستند. البته در قانون حمایت خانواده 1391 به این نکته اشاره داشته است که باید ضمن حکم طلاق، تکلیف این مسائل هم مشخص شود. ولی حتی اگر بنا به دلایلی، نسبت به موارد مذکور، تعیین تکلیف نشود، بعد از جدایی هم می توان درباره آنها درخواست رسیدگی کرد. چه بسا بسیاری از این موارد، در حین طلاق و به صورت فوری انجام نمی شوند و به صورت تعهد هستند و بعد از طلاق، زوجین زیر تعهد خود می زنند.

مثلاً، در مورد مسئله حضانت، مرد در دو روز آخر هفته باید فرزند خود را ببیند و زن این اجازه را به مرد نمی دهد. زوج در این مورد، باید از دادگاه درخواست ملاقات با فرزند را کند؛ در حالیکه طلاق رخ داده و زن و مرد، دیگر با هم زندگی نمی کنند.

در مورد مهریه هم همین قضیه بسیار اتفاق می افتد. مثلاً مرد ملزم می شود که هر سه ماه یک سکه به زن دهد ولی به تعهد خویش عمل نمی کند. زن نیز از دادگاه درخواست صدور اجرائیه و جلب مرد را می خواهد. همه این اتفاق ها هم در حالی رخ می دهد که طلاق رخ داده و آنها دیگر تعهد زناشویی به یکدیگر ندارند.

 

 

مشاوره حقوقی طلاق و دعاوی خانوادگی

 

دعاوی خانوادگی و مخصوصاً طلاق یکی از پر دردسرترین دعاوی کشور است. طبق آمار بیشترین طلاق از سمت زن رخ می‌دهد و بر اساس قوانین کشور، طلاق از طرف زن کمی دشوارتر از طلاق از طرف مرد است. این مسئله هم به دلیل مسائل شرعی و قوانین حاکمیتی است. البته در سالهای اخیر اتفاقاتی برای برابری زن و مرد افتاده است اما همچنان طلاق از طرف مرد راحت تر است.

گروه مشاوره حقوقی وکیل الوکلا، با بهره‌مندی از وکلای جوان و مجرب در دعاوی خانوادگی، آماده ارائه مشاوره و قبول وکالت دعاوی طلاق، مهریه، نفقه، تنصیف دارایی مرد و ... هستند.

 

 

پرسش و پاسخ پرسش های شما؛ پاسخ های ما

 

پرسشمتارکه به درخواست زن زودتر به نتیجه می رسد یا به درخواست مرد؟

در مورد هر ازدواجی مختلف است. مثلاً باید دید زن وکالت در طلاق دارد؟ یا مرد حقوق مالی زن را به او داده است؟

پرسش پرداخت نفقه چه تاثیری در روند طلاق دارد؟

پرداخت نفقه زن باعث می شود که او ادعایی نداشته باشد و دادگاه سریع تر رسیدگی کند.

پرسشآیا می توان بدون رفتن به مشاوره، مراحل طلاق را طی کرد؟

قانون این مسئله را به صورت الزام درآورده و زوجین باید به مشاوره بروند.

پرسش اگر زن تمام حقوق مالی و حضانت را ببخشد، دادگاه سریع حکم طلاق می دهد؟

طلاق حق مرد است و جز در موارد استثنائی، زن حق طلاق ندارد. ولی بدانید، حتی اگر زن تمام حقوق مالی خویش را هم ببخشد، شاید برای گرفتن حکم دادگاه، مشکل ایجاد شود.

پرسشاگر زن درخواست طلاق بدهد و مرد رضایت نداشته باشد، دادگاه حکم طلاق را صادر می کند؟

در انکه طلاق حق مرد است، شکی نیست؛ ولی رضایت مرد شرط قطعی و حتمی طلاق نیست. زن می تواند بدون رضایت مرد هم طلاق بخواهد اما وقوع طلاق در این مورد بسیار سخت است.

۵
از ۵
۳ مشارکت کننده
ارتباط با وکیل متخصص