چگونه حضانت فرزند را از پدر بگیریم؟

چگونه حضانت فرزند را از پدر بگیریم؟

 

چگونه حضانت فرزند را بگیریم؟

 

حضانت یکی از مواردی است که به خصوص زنان خیلی تمایل دارند که تمام و کمال نسبت به آن حق داشته باشند. حضانت به گفته  ماده 1168 قانون مدنی، هم حق  و هم تکلیف پدر و مادر فرزند است. البته در قانون و در تعریف حضانت قصور گشته است. اما با تدقیق در قانون مدنی و مباحث خانواده، می‌توان تعریف زیر را ارائه نمود.

 

 

حضانت شامل دو مورد نگهداری و تربیت می شود.

 

 

بنابراین، کسی که حضانت فرزند را بر عهده دارد باید بتواند در جهت تربیت خوب و موثر فرزند، قدم بردارد و دچار انحطاط اخلاقی نشود. همچنین شخصی که حضانت را بر عهده دارد باید بتواند مسائل مربوط به نگهداری فرزند را تامین کند. تهیه مسکن، لباس، هزینه تحصیل و... از جمله موارد آن است. البته تامین هزینه‌ها اگر در دوران حضانت مادر باشد، بر عهده پدر است.

به هر حال در این مقاله سعی داریم تا با استفاده از تجربیات وکلا و مشاوران حقوقی گروه وکیل الوکلا، بررسی کنیم که چگونه حضانت را از پدر بگیریم؟

 

 

 

دلایل محکمه پسند طلاق دلایل محکمه پسند طلاق از طرف زن

 

 

 

گرفتن حضانت فرزند بدون طلاق

 

حق حضانت فقط برای دوران بعد از طلاق نیست و اگر پدر و مادر جدا از هم زندگی می‌کنند، می‌توان دعوای لغو حضانت را مطرح کرد. مثلاً اگر زن و شوهری دارای یک پسر چهارساله باشند و بدون گرفتن طلاق جدا از هم زندگی کنند، مرد می‌تواند تقاضای سلب حضانت مرد را بکند. همچنین اگر فرزند در دوران حضانت مرد باشد، زوجه می‌تواند تقاضای سلب حضانت زوج را از دادگاه کند.

بنابراین، حضانت به طلاق ربطی ندارد و می‌توان قبل از جدایی والدین، درخواست حضانت یا سلب حضانت داد.

 

 

 

 

دلایل سلب حضانت

 

 

 

اثبات عدم صلاحیت پدر

 

بیشترین دغدغه گرفتن حضانت فرزند مربوط به مادران می‌باشد. رابطه عاطفی مادر و فرزند بسیار حساس است. گاهی زوجه برای دریافت حضانت فرزند مشترک، حاضر به بخشش کامل مهریه و دیگر حقوق مالی خود می‌شود. با این حال قانون مدنی در بحث حضانت، این حق را برای مادر تا سن هفت سالگی دانسته است. بعد از این سن، حضانت با پدر است و او تا رسیدن فرزند به سن بلوغ شرعی، حضانت فرزند را بر عهده خواهد داشت.

 

 

سن بلوغ شرعی پسر 15 سال قمری و دختر، نه سال قمری است.

 

 

 

 برای اینکه حضانت را از دست پدر خارج کنید، باید ثابت کنید که وی صلاحیت نگهداری فرزند را ندارد و یا حضور فرزند نزد پدر به مصلحت او نیست. این موارد حصری نیست و دلایل زیادی را می‌توان اثبات کرد تا سلب حضانت پدر را از دادگاه خواست. در زیر چند مورد از دلایل سلب حضانت از پدر را مرور می‌کنیم. ماده 1173 قانون مدنی بیان می‌دارد: هرگاه در اثر عدم مواظبت یا انحطاط اخلاقی پدر یا مادری که طفل تحت حضانت اوست، صحت جسمانی و یا تربیت اخلاقی طفل در معرض خطر باشد، محکمه می‌تواند به تقاضای اقربای طفل یا به تقاضای قیم او یا به تقاضای رئیس حوزه قضایی، هر تصمیمی را که برای حضانت طفل مقتضی بداند، اتخاذ کند.
موارد ذیل از مصادیق عدم مواظبت و یا انحطاط اخلاقی هر یک از والدین است:

 

 

  • اعتیاد به الکل، مواد مخدر و قمار: همانطور که در بالا اشاره نمودیم، حضانت شامل تربیت نیز می‌شود. حضور طفل در کنار فردی معتاد، قطعاً برای وی اثرات مخربی خواهد داشت. با اثبات اعتیاد پدر، به راحتی می‌توان حضانت را از او گرفت. برگه پزشکی قانونی و شهادت شهود می‌تواند اثبات کننده باشد.

 

  • اشتهار به فساد اخلاق و فحشا: اگر ثابت شود که شخصی دچار فساد اخلاقی می‌باشد، قطعاً نمی‌تواند حضانت فرزند را عهده دار باشد. دلیل این امر هم مشخص است؛ ممکن است فرزند نیز به فساد کشانده شود. در بسیاری موارد دیده شده است که اشخاص از فرزندانشان در فسادهای اخلاقی، سوءاستفاده نموده‌اند.

 

  • ابتلا به بیماری‌های روانی با تشخیص پزشکی قانونی: یکی از دلایل قوی برای سلب حضانت، ابتلاء شخص به بیماری روانی یا بستری شدن در بیمارستان‌های روانی است. شخصی که دچار ثبات روانی نیست و تعادل روانی ندارد، محافظ و تربیت کننده مناسبی نیز نیست.

 

  • تکرار ضرب و جرح خارج از حد متعارف: ابوین حق تنبیه طفل خود را دارند ولی به استناد این حق نمی‌توانند طفل خود را خارج از حدود تأدیب، تنبیه نمایند. اگر ثابت شود که شخصی فرزند خود را مورد ضرب و جرح غیرمتعارف قرار می‌دهد، می‌توان حضانت را از وی سلب کرد.
۵
از ۵
۲ مشارکت کننده
ارتباط با وکیل متخصص