اظهارنامه برای الزام به تنظیم سند رسمی

اظهارنامه الزام به تنظیم سند رسمی

 

 

اظهارنامه الزام به تنظیم سند رسمی عنوانی از اظهارنامه است که طی آن، خریدار ملک یا خودرو یا هر مال دیگری، الزام فروشنده به تنظیم سند رسمی را می‌خواهد.

اظهارنامه بنا به تعریف قانونی در ماده 156 قانون آیین دادرسی مدنی چنین بیان گشته است: هر کس می‌تواند قبل از تقدیم دادخواست، حق خود را به وسیله اظهارنامه از دیگری مطالبه نماید. مشروط بر اینکه موعد مطالبه رسیده باشد. به طور کلی هر کس حق دارد اظهاراتی را که راجع به معاملات و تعهدات خود با دیگری است و بخواهد به طور رسمی به وی برساند ضمن اظهارنامه به طرف ابلاغ نماید.اظهارنامه توسط اداره ثبت اسناد و املاک کشور یا دفاتر دادگاه‌ها ابلاغ می‌شود.
تبصره- اداره ثبت اسناد و دفتر دادگاه‌ها می‌توانند از ابلاغ اظهارنامه هایی که حاوی مطالب خلاف اخلاق و خارج از نزاکت باشد خودداری نمایند.

بنابراین، هرکس که ملک خریداری کرده باشد و موعد تنظیم سند رسمی نیز فرا رسیده باشد، می‌تواند طرف مقابل را با اظهارنامه الزام به تنظیم سند رسمی، آگاه سازد. البته ارسال اظهارنامه به معنی شروع و طرح دعوا نیست. اظهارنامه اعلام اراده است و تنها تفاوت آن با نامه؛ این است که اظهارنامه از طریق مرجع رسمی ارسال می‌شود. وگرنه مفاد اظهارنامه لازم الجرا نیست و طرف مقابل می‌تواند بی اعتنا باشد. بهتر است برای اظهارنامه الزام به تنظیم سند رسمی با مشاور حقوقی و وکیل مشورت نمایید. گروه حقوقی وکیل الوکلا آماده ارائه مشاوره در مورد ارسال اظهارنامه و طرح دعوی الزام به تنظیم سند رسمی هستند.

بعد از ارسال اظهارنامه، اگر طرف مقابل اقدامی انجام نداد؛ باید دعوای الزام به تنظیم سند رسمی را طرح کرد. در زیر یک نمونه اظهارنامه برای شما تهیه نموده‌ایم.

 

 

اظهارنامه الزام به تنظیم سند رسمی

 

 

باسمه تعالی

مخاطب محترم؛ آق/خانم .....

اینجانب ....... با امعان نظر به ماده 156 قانون آیین دادرسی مدنی، مطالب زیر را به طور رسمی به شما اظهار داشته و تقاضای انجام آن را از شما دارم.

همانطور که مستحضر هستید بنده یک دستگاه آپارتمان به مساحت 85 متر واقع در اسلامشهر-شهرک گلها-کوچه شهید نوری از شما خریداری نموده ام که تمام ثمن آن به جز 320 میلیون تومان که بنا به توافقات حاصله بعد از حضور شما در دفاتر اسناد زسمی تقدیم شود ؛ به شما پرداخت گردیده است. در بند 5 قرارداد فوق الذکر، تاریخ بیستم اردیبهشت هزار و چهارصد و دو به عنوان موعد تنظیم سند رسمی تعیین گردید اما شما در دفترخانه حاضر نشدید و گواهی عدم حضور از دفترخانه اخذ شد.

با ارسال این اظهارنامه و به مدت 72 ساعت از تاریخ ابلاغ آن، به شما مهلت داده می شود تا در دفترخانه 42 اسلامشهر حاضر شده و نسبت به تنظیم سند رسمی ملک اقدام نمایید. در غیر اینصورت بنده بنا به اختیارات قانونی، طرح دعوی در مرجع قضایی را در پیش خواهم گرفت. بدیهی است که در صورت اخیر، تمام خسارات واقعه به عهده شما خواهد بود.

با کمال احترام

 

 

 

 

تنظیم اظهارنامه رایگان تنظیم اظهارنامه رایگان توسط وکیل و مشاور حقوقی

۵
از ۵
۴ مشارکت کننده
ارتباط با وکیل متخصص