دفاع خوانده در دعوای تصرف عدوانی | وکیل تصرف عدوانی

دفاع خوانده در دعوای تصرف عدوانی

 

 

دفاع خوانده در دعوای تصرف عدوانی

 

وقتی یکی از دعاوی تصرف علیه شخصی مطرح می‌شود باید برای دفاع تدارک مناسبی ببیند. اهمیت این امر زمانی مشخص می‌شود که متوجه باشیم دعوای مربوط به اموال غیرمنقول به دلیل ارزش بالای اینگونه اموال است. مخصوصاً در طی سالهای اخیر که قیمت زمین و آپارتمان و خانه و .... به طرز عجیبی بالا رفته است.

اصلی‌ترین دفاع خوانده دعوای تصرف عدوانی مربوط به بحث تصرف سابق می‌باشد. زیرا اصلی‌ترین رکن تعریف دعوای تصرف عدوانی در قانون آیین دادرسی مدنی سبق تصرف است. 

ماده 159 قانون آیین دادرسی مدنی : دعوای تصرف عدوانی عبارتست از: ادعای متصرف سابق مبنی بر اینکه دیگری بدون رضایت او مال غیرمنقول را از تصرف وی خارج کرده و اعاده تصرف خود را نسبت به آن مال درخواست می‌نماید.

در این حالت، بهترین کار مشورت با یک مشاوره حقوقی یا وکیل مجرب در دعاوی ملکی است. مراجعه به وکیل می‌تواند ریسک محکوم شدن در دعوای تصرف را کاهش دهد. به هر حال وکیل به تبع شغل خویش دعاوی زیادی را مطالعه کرده است و تجربه وی می‌تواند کارساز باشد. گروه حقوقی وکیل الوکلا با حضور وکلای باتجربه و جوان، در پیشبرد روند پرونده شما یاری رسان است.

 

 

مهمترین تفاوت دعوای تصرف عدوانی حقوقی و کیفری

 

نشان 1 زمانی که شخصی ادعا نماید که در ملک مورد دعوا سابقه تصرف داشته و رفع تصرف خوانده را از دادگاه بخواهد، دعوای تصرف عدوانی حقوقی مطرح شده است. حکم صادره از سوی دادگاه اگر به نفع خواهان باشد، مجازاتی در پی ندارد و صرفاً رفع تصرف خوانده است.

در این مورد، مالکیت خواهان اثری در دعوای تصرف ندارد و سابقه تصرف است که می‌تواند به کمک خواهان بیاید. همین که خواهان ثابت کند قبل از خوانده دعوا در ملک مورد ادعا تصرف داشته است و خوانده به زور زمین را گرفته است، دادگاه به نفع خواهان حکم صادر می‌کند. اگر خوانده حاضر به تخلیه ملک نشود، اجرائیه به وی ابلاغ می‌شود و سپس واحد اجرا در صورت لزوم با کمک از نیروی انتظامی، ملک را از تصرف خوانده خارج و به خواهان می‌دهد.

۵
از ۵
۲ مشارکت کننده
ارتباط با وکیل متخصص