مطالبه مهریه از اجراییات ثبت در چهار مرحله!!!

مطالبه مهریه از اجراییات ثبت در چهار مرحله!!!

 

 

مطالبه مهریه از اداره اجرای ثبت

 

مهریه معمولاً به عنوان مهمترین حق مالی زن شناخته می‌شود. نزدیک به دو دهه است که مسئله مهریه به دلیل افزایش تورم و تاثیرگذاری بر قیمت سکه‌های طلا، ارزش زیادی پیدا کرده است و البته در برهه‌ای تبدیل به معضلی در دستگاه قضایی نیز شده است. بر همین مبنا و افزایش تقاضای مهریه از سوی زوجه، تمهیدات جدیدی به قانون اضافه شد و حتی قانون حمایت خانواده در سال 1391 دگدگون شد.

یکی از مسائل مهم که در رویه دادگاه‌ها اثربخش بوده است، بخشنامه چگونگی رسیدگی به دادخواست‌های مطالبه مهریه در محاکم بوده است. دادگاه‌ها در حالی رسیدگی به مطالبه مهریه را آغاز می‌کنند که قبلاً از اجراییات ثبت اقدامات اولیه رخ داده باشد. در واقع باید گواهی اجرای ثبت مبنی بر عدم کفایت میزان دارایی زوج به دادگاه ارائه شود.

 

 

بخشنامه چگونگی رسیدگی به دادخواست‌های مطالبه مهریه در محاکم

 

درخصوص شناسایی و توقیف اموال مدیون (زوج) در عقدنامه به عنوان یک سند لازم الاجرا در مواردی که زوجه دادخواست مطالبه مهریه ارایه می‌دهد. لازم است بدواً به اداره ثبت اسناد و املاک مراجعه کند تا با توقیف دارایی زوج، بتواند حقوق شرعی و قانونی خود را به عنوان مهریه دریافت کند. اجراییات ثبت اسناد و املاک در صورت عدم حصول نتیجه در شناسایی و توقیف اموال مدیون پس از گذشت ۶ ماه از زمان درخواست اجراییه، گواهی برای محاکم قضایی صادر می کند. با عنایت به وضعیت مالی مدیون (زوج) موضوع خواسته زوجه بررسی و حکم مناسب صادر می‌شود.

با توجه به اینکه بازداشت محکومین مالی، یک امر استثنائی بوده که در واقع اجرای حکم تلقی نمی­‌شود و صرفاً یک اقدام تامینی در جهت الزام محکوم ­علیه­ به پرداخت است، آن هم در صورت احراز و اثبات ملائت مالی محکوم علیه و امتناع وی از پرداخت محکوم­ به و از طرفی حضور محکومین مهریه در زندان نه تنها تاثیری در الزام آنها به پرداخت بدهی آنها نداشته، بلکه اثرات و تبعات سوء دیگری نیز به دنبال خواهد داشت. به منظور کاهش اطاله دادرسی و ورودی پرونده به محاکم و نیز کاهش جمعیت کیفری زندان‌ها، با توجه به ماده ۷ قانون نحوه اجرای محکومیت­‌های مالی و مادتین ۱۸ و ۱۹ دستورالعمل ساماندهی و کاهش جمعیت کیفری زندان‌ها و بخشنامه شماره 100/95843/900 مورخ 1397/07/22 ریاست محترم وقت قوه قضاییه و تاکیدات اخیر ریاست معزز قوه قضاییه و همچنین، فحوای بند (ب) ماده 113 قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران که مقرر دارد: مفاد اسناد رسمی لازم الاجرا از طریق ادارات اجرای مفاد اسناد رسمی لازم الاجرای سازمان ثبت اسناد و املاک کشور اجرای می‌­شوند. ادارات مذکور مکلفند بلافاصله پس از تقاضای اجراییه نسبت به شناسایی و توقیف اموال مدیون اقدام کنند.

 

 

 

برای مهریه از کجا شروع کنیم؟ برای گرفتن مهریه باید از کجا شروع کنیم؟

 

 

 

چنانچه مرجع مذکور نتواند ظرف مدت دو ماه از تقاضای اجرا، نسبت به شناسایی و توقیف اموال متعهد سند، اقدام کند یا ظرف مدت شش ماه نسبت به اجرای مفاد سند اقدام نماید، متعهد سند می تواند با انصراف از اجرای مفاد سند به محاکم دادگستری رجوع کند.

به منظور اتخاذ رویه‌­ی واحد و مدیریت صحیح قضایی پرونده‌­های مهریه، تمامی واحدهای قضایی زیرمجموعه دادگستری‌های سراسر کشور باید به این ترتیب اقدام کنند:

۱- از پذیرش دعاوی مطالبه مهریه قبل از صدور گواهی موضوع بند (ب) ماده ۱۱۳ قانون برنامه ششم توسعه خودداری کنند.

۲- واحدهای اجرای احکام مدنی (اعم از محاکم و مراکز حل اختلاف) در جریان اجرای احکام پرونده‌­های مهریه، صرفاً از طریق شناسایی اموال محکوم علیه (مکاتبه با مراجع ثبتی، راهور، بانک‌ها و…) اقدام کنند و ترتیبی اتخاذ شود که منتهی به جلب و بازداشت محکوم علیه نشود.

۳- درخصوص نیابت های واصله از خارج استان، وفق بند (ب) قانون مارالذکر اقدام کند و چنانچه نتیجه‌­ای حاصل نشد پرونده‌­های نیابتی بدون اقدام در خصوص جلب و بازداشت محکومه علیه به مرجع معطی نیابت اعاده شود.

روسای کل دادگستری‌های استان‌ها مسوول نظارت بر حسن اجرای این بخشنامه هستند.

 

 

 

مهریه چگونه تعلق نمی‌گیرد؟ مهریه در چه صورتی به زن تعلق نمی‌گیرد؟

 

 

 

 

 

تنظیم دادخواست شکواییه و لایحه

 

 

 

 

 

مراحل مطالبه مهریه از اداره اجرای ثبت

 

برای مطالبه مهریه از اجراییات ثبت باید چهار قدم را طی کنید!!! توجه داشته باشید که درخواست مهریه از طریق اداره ثبت محل وقوع عقد امکانپذیر است. یعنی اگر زوجه در شهر تهران زندگی می‌کند و عقد در شهر یزد رخ داده باشد، باید به اداره اجرای ثبت شهر یزد مراجعه شود.

  • ابتدا باید به دفترخانه ازدواج صادرکننده سند نکاحیه رجوع شود و اطلاعات از طریق دفترخانه به اداره اجرای ثبت ارسال شود. سند ازدواج و گواهی حصر وراثت (در صورت فوت زوج) باید ارائه شود. اگر وکیل مهریه کارها را انجام می‌دهد، باید وکالتنامه نیز ضمیمه شود. بعد از این مرحله، یک پیامک حاوی شماره پرونده و تشکیل پرونده در اجرا ارسال می‌شود و باید از طریق سایت نوبت‌دهی، اقدام به اخذ نوبت شود.
  • در روز و ساعتی که نوبت گرفته شده است، باید حضوراً به کارشناس تعیین شده مراجعه شود و استعلام اموال ثبت شده اخذ گردد.
  • در یکی از دفاتر پیشخوان مهریه، درخواست ارزیابی و مزایده به کارشناس ثبتی مربوط به پرونده اجرایی ارسال شود. مجدداً در سایت، نوبت جدید اخذ شود.
  • در روز موعود، به اداره اجرا مراجعه شود و برای ارزیابی اموال، امر به کارشناس محول گردد. کارشناس برای ارزش گذاری، به محل اموال مراجعه می‌کند. 
۵
از ۵
۶ مشارکت کننده
ارتباط با وکیل متخصص